rozwiazac

W jaki sposób można rozwiązać radę rodziców?

Takie pytanie otrzymałem ostatnio, a niepokojące jest w nim to, że u jego podstaw leży założenie, że radę rodziców można rozwiązać. Tymczasem odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i jednoznaczna: NIE MOŻNA! Żadna ustawa nie dopuszcza możliwości rozwiązania rady rodziców. Nie może tego zrobić:
– ani dyrektor szkoły czy rada pedagogiczna
– ani organ prowadzący (gmina)
– ani nadzór pedagogiczny (kuratorium)
– ani Minister Edukacji Narodowej.

Dla jasności: także nie może tego zrobić Premier, Prezydent czy prezes jakiejkolwiek partii. Słowem: nikt!

Warto jednak zastanowić się, czy to oznacza, że rada rodziców może robić wszystko i że nikt nie ma na nią wpływu? Oczywiście, że nie. Należy pamiętać, że rada rodziców jest ograniczana w swych działaniach przez: po pierwsze – przepisy prawa, po drugie – dyrektora szkoły, który oczywiście powinien zgodnie współpracować z rodzicami, ale jednak ma prawo do reagowania w sytuacjach krytycznych (jako osoba odpowiadająca za wszystko, co na terenie jego szkoły się dzieje), oraz – po trzecie – zdrowy rozsądek.

I to ostatnie jest chyba najważniejsze! Nie zakładam bowiem, że rada rodziców może robić cokolwiek ze szkodą dla szkoły czy – tym bardziej – dla dzieci. Ale jeśli coś takiego miałoby miejsce, wówczas z pewnością będzie interweniować dyrekcja szkoły oraz – jeśli będzie taka potrzeba – organ prowadzący i nadzór pedagogiczny. Jednak wszelkie działania podejmowane przez wymienione osoby i podmioty muszą mieć na celu przywrócenie właściwych relacji w szkole i odpowiedniego działania rady rodziców. Nie mogą jednak prowadzić do jej rozwiązania.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
binance
binance
3 kwietnia 2024 23:05

Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me.

Бонус при регистрации на binance

Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me.

Реферальный код binance

Your point of view caught my eye and was very interesting. Thanks. I have a question for you. https://accounts.binance.com/ru-UA/register-person?ref=DB40ITMB

Create Personal Account
31 lipca 2023 00:32

Thanks for sharing. I read many of your blog posts, cool, your blog is very good. https://accounts.binance.com/en/register?ref=V2H9AFPY

gateio
28 maja 2023 05:34

I have read your article carefully and I agree with you very much. This has provided a great help for my thesis writing, and I will seriously improve it. However, I don’t know much about a certain place. Can you help me? https://www.gate.io/fr/signup/XwNAU